Fejleszd a szókincsed! Nézzük meg, mit és hogyan érdemes tanulni! Kicsit leegyszerűsítve a dolgokat, két különböző szókincsre lesz szükséged:
– a levélíráshoz és a szóbelihez: itt kifejezéseket kell ismerned, amelyeket használni is tudnod kell. Pl.: tudnod kell, hogy rendeltetésszerű használatnál nem tesszük ki a határozott névelőt (go to church/hospital/prison stb.); vagy a kérni ige pontos használatát (ask sy for sg, ask sy to do sg); vagy hogy a suggest után nincs to, de lehet –ing, vagy suggest that sy. (should) do sg., és olyan hasznos kifejezéseket, mint megragadni a lehetőséget (take the opportunity), számítógépes játékokat nem with-el játszunk, vagy mi a különbség az it suits you/fits you között.
– a szövegértéshez: az újságok nyelvezetét, egy kicsit formálisabb nyelvezetet kell megtanulnod, de nem kell feltétlenül használod ezeket a kifejezéseket szóban. Például az obtain és acquire szavakról annyit kell tudnod, hogy a get rokon értelmű szavai, de nem kell azt mondanod a szóbeli vizsgán, hogy I obtained a degree in... . Hasonló módon, elég, ha tudod, hogy a decline, decrease, fall, drop nagyjából ugyanazokat a tendenciákat jelölik, de a szóbeli vizsgán nem kell az összes változatot felhasználnod, hogy változatosan beszélj, elég a legegyszerűbb szó. Ez tehát egy passzívabb szókincs, a mindennapi kommunikációhoz kevésbé lesz rá szükséged. (Felsőfokon természetesen ezek használata erősen ajánlott!)
A szótanuláshoz ajánlom mindenkinek a kártyás módszert! Miért jók a kártyák? Az agyad nem a sorrendet rögzíti így a szótárfüzetben, hanem a szó megjegyzésére koncentrál. A kártyák kis helyen elférnek, a zsebedben mindenhova magaddal hordhatod őket és akárhol is vagy, ha van két-három perced, érdemes elővenni párat. Középfokra készülve már érdemes szavak helyett kifejezéseket tanulnod. Egyrészt mert hatékonyabb így, másrészt mert ha magyarból szó szerint fordítasz angolra, szinte biztos, hogy nem sikerül angolosan kifejezni magad. Ha kifejezéseket tanulsz, akkor legalább a mondatok egyes nagyobb építőköveit készen kapod. Így van kapacitása az agyadnak máson gondolkodni - mondjuk azon, mit is szeretnél mondani.
Olyan, mintha a krumplipürét porból csinálnád átugorva a krumplifőzés és törés fázisát, de műíz nélküli végeredménnyel. Ha magadnak készítesz kártyákat, ne felejtsd le róla a példamondatokat! Ha veszel, olyan kártyát vegyél, amihez jár hanganyag vagy legalább vannak rajta kiejtési jelek! Érdemes ránézned
saját fejlesztésű tanulókártyáinkra. Kifejezetten középfokú nyelvvizsgára készülőknek terveztük őket, felhasználva a nyelvvizsgákról rendelkezésre álló információinkat és vizsga felkészítésben szerzett tapasztalatainkat.
Még egy utolsó figyelmeztetés:
magyarról tanulj angolra! Rengeteg angol szöveggel találkozunk itt-ott az üzletek cégtáblájától kezdve a számítógépes programokon át az Internetig. Emiatt sokkal könnyebben megy az angol szöveg értése, mint a magyar angolra fordítása. Ellensúlyozd ezt azzal, hogy a magyaról tanulsz angolra!
Előnyszerzés hobbikkal Az olyan tanítványaim, akik már több éve játszanak számítógépes stratégiai játékokkal, vagy napi szinten barangolnak az Interneten vagy kedvenc dalszövegeiket rendszeresen megszerzik és lefordítják, vagy esetleg otthon hatalmas DVD vagy CD gyűjteményük van és ezeket a filmeket felirattal nézik meg, behozhatatlan előnnyel rendelkeznek a többiekhez képest. Az angol nyelvű hírcsatornákat nem ajánlom, túl nehezek és legtöbben elalszanak rajtuk, de nézd a BBC Prime, vagy az MTV műsorait, találj valamit, ami érdekel közülük. Bármit, ami angolul van. (Egy személyes ajánlat: a
VH1 esti zenei dokumentum filmjei sztárokról. Érdekesek és nem nehezek.)
Használj hangos szótárt! Egy szabályt mindig tarts be: ne ejts ki egy ismeretlen angol szót, addig, míg nem tudod biztosan, hogyan kell kiejteni! A rosszul kiejtett szó rögzül és utána sokszoros munka a korrigálás. Régebben a kiejtési jeleket tanultuk meg, manapság már ezek helyett vehetsz magadnak olyan szótárt, amelyik kiejti a szavakat, vagy esetleg felolvassa a példamondatokat! Kifejezetten hasznos holmi egy ilyen, és 5000 Ft környékén elérhető.
Hogyan szótárazz? A szótárazás gyenge pontja a legtöbb angolul tanulónak. Először is, hogyan ne szótárazz: ne használj régi, leértékelt szótárt, különösen óvakodj az Országh-szótár régi kiadásától. Ne használj Internetről ingyenesen letölthető elektronikus szótárt, a legtöbbje kezdetleges és több kárt okoz neked, mint amennyit látszólag segít. Tessék befektetni egy viszonylag új kiadású, minimálisan középméretű szótárba. Aki üzleti/gazdasági nyelvvizsgára készül vagy középfok felett jár, száműzze a kétnyelvű szótárat, vagy legalábbis tegye arra a polcra, amelyiket már csak sámlival ér el. Ezen a szinten kötelező az egynyelvű szótárak (Longman, Oxford, Cambridge) Advanced Learners változata. (CD-vel!)
A szótárazásnál a legfontosabb dolgok a következők: - ha igéről van szó (satisfy), nézd meg, mi a 2. és 3. alakja (nem rendhagyó, vagyis –ed végű: satisfied),
- milyen kifejezéseket lehet vele képezni ( satisfy sy’s needs/demands/desires/hunger/curiosity, customer satisfaction, express/give satisfaction),
- milyen prepozíciókat lehet hozzá használni és pontosan hogyan (from/of/with)
- mi a főnév, jelző és határozó párja (pl. satisfy, [dis]satisfaction, satisfactory – kielégít, elédegettség[elégedetlenség], kielégítő),
- hogyan ejtjük ki: [’saetisfai], hangsúly az első szótagon.
A szótárazás kemény munka, ha gyorsan végzel vele, nem csináltad jól. Ha nem csinálod jól, gondod lesz a szövegértésnél a nyelvvizsgán. Remélem, meggyőztelek.
A kulcs a rendszeresség A heti kétszer két óra kevesebb, mint a heti ötször fél óra. A kitartás a nyelvtanulás fontos eleme. Egyik kedves barátom a Soros Alapítvány támogatásával töltött egy középiskolai évet külföldön. Ezt persze kemény alkalmassági vizsga előzte meg és TOEFL-t is szinte hibátlanul le kellett tennie. Ehhez egy teljes éven át minden egyes nap (365 alkalommal!) minimum egy órát angolt tanult. Elnyerte, kiment, istenien érezte magát, visszajött, fényes karriert futott be. Ilyen „egyszerű”.
Fontos a megfelelő stratégia, és annak következetes végrehajtása. Tervezz, állíts fel magadnak egy órarendet és tartsd be. Gondold végig, hogy pacsirta vagy bagoly típus vagy-e: korán reggel működik jól az agyad, vagy későn este éledsz fel. Ha reggeli ember vagy, akkor még iskola/munka előtt tanulj fél órát, vagy ha egyébként is ötkor kelsz és négykor már nem menne, akkor közvetlenül iskola/munka után. Az órarendedet függeszd ki egy mindenki által jól látható helyre, így mindenki látni fogja, hogy mikor nem szabad arra kérni, hogy vidd le a szemetet. Emellett, ha szándékaidat ilyen „hangosan” kinyilatkoztatod, te magad is hajlamosabb leszel betartani azt. Ha nem tudsz koncentrálni, akkor öt-tíz percet mozogj, szellőztesd ki az agyad, és csak utána térj vissza az angolra. Emlékezz mindig erre: ha 100% koncentrálással a lecke megtanulása fél óra, akkor 50% koncentrálással ugyanez legalább dupla annyi idő.
Ha sikeresen betartottad a hetirendedet, akkor jutalmazd meg magad valamivel: vegyél egy könyvet magadnak, egyél a kedvenc cukrászdádban, kölcsönözz ki és nézz meg egy DVD-t (felirattal!).
Hogyan készülj az egyes nyelvvizsga feladattípusokra? SZÖVEGÉRTÉS A szövegértés lényege, hogy újságcikk nehézségű szöveget kell megértened, és a témával kapcsolatban kérdésekre válaszolnod, vagy szöveg részleteket összepárosítanod, esetleg a szövegből bizonyos kulcs-szempontokat megértve az egyes szövegeket bekategorizálni. Sok változata van, de mindegyikhez ugyanaz a készség kell.
Érezted már úgy, hogy minden szót ismersz a mondatban, de mégsem érted azt? Az angol nyelv gyönyörűen strukturált nyelv: ha rájössz a logikájára, a dolog hirtelen érthetőbbé válik. Először is van egy állítmány a mondatban, és van egy csomó olyan szó, ami olyan, mintha az lenne (ige alakú), de nem az. Fel kell tudnod ismerni ezeket. Képesnek kell lenned megtalálni az alanyt a mondatban, és fel kell ismerned a bővítményeit, ami nem ritkán az egész mondatot kiteszi. Tudnod kell, hogy az –ly vegűek határozók. Tudnod kell, hogy az –ing végződés –ó, -ő végű magyar jelzőt jelent (építő, bevezető, bonyolódó), míg az –ed végű vagy rendhagyó 3. alakos –t, -tt végűt (épített, bevezetett, bonyolított) Itt egy példa: …the three-storey brick house built three years ago providing accommodation for the homeless…és ebben egyetlen állítmány sincs! ez sajnos mind az alany – house – bővítménye. (=a három emeletes ház, amely három éve épült és amely a hajléktalanoknak biztosít szállást) Ehhez nem feltétlenül kell ismerned az összes szót a mondatban, sokszor ki lehet őket találni.
A titok: a struktúra ismerete. Félreértés ne essék, nem azt mondom, hogy nyelvtudás nélkül átmész a vizsgán, de a struktúra ismerete nélkül bármennyi szót tudsz, a mondatot nem fogod megérteni.
Eme weboldalon számos ingyenesen letölthető szövegértési feladattal találkozhatsz, amelyek az egynyelvű vizsgákra készítenek fel. Oldd meg mindegyiket! A vizsga előtt kb. két hónappal érdemes Online Nyelvvizsga Maratonunkat megrendelned. A vizsgán sok embert átsegített már a konkrét feladat-megoldási stratégiák ismerete. Olvasd el,
mit írtak kurzusainkról mások, és nézd meg,
milyen vizsgákra készítünk fel online kurzusainkon.
ÍRÁSKÉSZSÉG Itt jön be az a szókincs, amit használni is tudnod kell. Minden tanítványomnak elmondom,
két dolgot szigorúan tiltok:
• hogy szó szerint fordítsanak angolra (hey, what the stone, chicken mother…),
• és hogy pusztán szavakat írjanak ki a szótárfüzetbe.
Az angolban muszáj kifejezéseket tanulni! Egyszerű példával élve, ahelyett, hogy azt írnád ki, ask = kérdezni, azt írd ki ask a question = feltenni egy kérdést és ask sy for sg = kérni valakitől valamit, vagy ask sy to do sg = kérni valakitől, hogy valamit megtegyen. Persze egy sor helyett hármat vesz fel, de egy plusz füzet ára kevesebb, mint egy plusz nyelvvizsgáé.
A felkészülésnél jelentősége van annak,
hogy fognak pontozni téged a levélírási feladatnál.
Ha ugyanis ismered a kritériumokat, tudni fogod, mire kell oda figyelned. Amit általában értékelnek:
- tartalom, vagyis minden benne van-e, amit a feladat előír, és megfelelő módon, vagy esetleg félreértettél valamit;
- kommunikatív hatékonyság/érték, vagyis, hogy a feladatban előírtakat mennyire "angolosan" teljesítetted a nyelvezet megfelelően hivatalos/személyes-e, és a levélírás formai szabályait betartottad-e;
- nyelv, vagyis a hibáid száma és minősége (vagy éppen hiánya ).
Ne félj, nem a tökéletes angol tudás a 100%, hanem a középfoknak megfelelő. Ezen a weboldalon jó néhány ingyenesen letölthető levélírási feladat áll a rendelkezésedre, amelyek igyekeznek az összes nyelvvizsgán előforduló témakört feldolgozni, hogy semmi ismeretlen tényező ne legyen, ha odakerülsz. Használd fel mindenképp
ingyenesen letölthető "How to write a letter" című segédanyagunkat, amely vázat ad a levelednek.
AUDITÍV (hallás utáni megértés)
Ezen a részen csúszik el a legtöbb nyelvtanuló, ezért a tanácsom: gondosan készülj fel az előzőekben leírtak szerint. Emellett kérj a tanárodtól hanganyagot a szöveg leiratával és auditív feladatlapokkal. (Vagy jelentkezz az Alapítvány által készített auditív kurzusra ezen a weboldalon.
Auditív adatbázisunkban három ingyenes hallás utáni szövegértés feladatot is találsz a nyelvvizsgán előforduló feladatlapokkal (igaz-hamis, kiegészítéses) és azok megoldásaival.)
Ha van auditív anyagod, a következőket kell tenned: olvasd el a kérdéseket a feladatlapon, memorizáld őket; erre van két perced. Ezután hallgasd meg a szöveget egyben, majd van 5 perced kitölteni a feladatlapon, amit tudsz. Ezután még egyszer meghallgathatod a szöveget, és megint van 5 perced a végén kitölteni a maradék kérdést. Ezután fogd a szövegkivonatot, és mintegy szövegértési feladatként ellenőrizd le a válaszaidat (ha szükséges, használhatsz szótárt). És most jön a legfontosabb rész: jó pár alkalommal hallgasd meg a szöveget, úgy, hogy előtted van a leirata és követed a szemeddel. Ez segít a legtöbbet: idővel rááll a füled az angol kiejtésre. Vigyázz! Egy idő után az agyad kikapcsol, ilyenkor tarts szünetet, mert amit csinálsz, puszta időpocsékolás, ha nem koncentrálsz rá 100%-ban.
Vannak olyan
egynyelvű szótárak, amikhez CD jár. Érdemes egy ilyenbe befektetni. A CD-n rajta van a brit és az amerikai kiejtése a szavaknak, melegen ajánlom ezt minden nyelvtanuló figyelmébe, nyelvvizsga előtt és főleg utána! A CD-n még mondat diktálási feladatok is szoktak lenni, ezekkel istenien lehet készülni a vizsgára. Ezek mellett igen hasznosak az ún.
„hangos könyvek”, amelyek kifejezetten nyelvtanulóknak szólnak.
Miért kell ez a sok gyakorlás? Sok tanítványom felkapja a fejét, ha kimondok egy szót, amit nem lát maga előtt leírva. Ilyenkor megáll bennem az ütő, hogy egy alapvető szót nem ismernek, de nem erről van szó. A hangzás annyira idegenszerű nekik, hogy egyszerűen nem ismerik fel a szót. Hát ez történhet veled a nyelvvizsgán még az unalomig ismert, és minden nap látott szavak esetén is, ha nem gyakorolsz!
És végül még valami, amit nem győzök elégszer mondani mindenkinek. Miért muszáj angolt tanulnod? Mert bármit akarsz elérni az életben, az angoltudás lesz az alapeleme. Szép, ha beszélsz portugálul vagy finnül, mindez gazdagít. Mit sem ér azonban, ha nem tudsz angolul. Mindegy, hogy fényes, piros Ferrarira vágysz, vagy arra, hogy megmentsd a világ gyermekeit az éhezéstől: az angolban benne rejlik mindannak lehetősége, hogy ezekhez hozzásegítsen. Tehát: kitartás, kitartás, kitartás. Állíts fel egy tervet, hirdesd azt ki a környezetedben, hajtsd végre következetesen. Jutalmazd magadat a kis előrelépésekért és a terveid betartásáért! És az élet megjutalmaz.
Kommentáld!